Domowe sposoby na ból kręgosłupa

8 września 2022

Siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna lub jej brak, a także zbytnie forsowanie ciała sprawiają, że nasz kręgosłup jest mocno obciążony każdego dnia. Do tego należy dołożyć nieprawidłową postawę. Wszystko to sprawia, że w krótszym lub dłuższym czasie może dopaść nas ból, który w wielu przypadkach uniemożliwia funkcjonowanie. Najczęściej pojawia się on w najmniej spodziewanym momencie, krzyżując plany. W takich sytuacjach potrzebny będzie nam dobry kręgarz. Warto też przetestować różnego rodzaju domowe sposoby. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Co warto wiedzieć o bólu kręgosłupa?

Przyczyny dolegliwości bólowych mogą być różne. W wielu przypadkach jest to wynik zbyt długiego siedzenia, innym razem niewłaściwej techniki podnoszenia ciężarów lub innych ciężkich rzeczy, a także urazy lub choroby kręgosłupa. Sporo osób sięga w takich sytuacjach po leki przeciwbólowe lub rozluźniające. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele domowych sposobów, które najlepiej przetestować w pierwszej kolejności. Jeśli ból nie mija, należy skorzystać z pomocy takiego specjalisty jak kręgarz. Domowe metody pozwalają nie tylko zmniejszyć ból, ale jednocześnie rozluźnić spięte mięśnie wokół kręgosłupa.

Oprócz tego trzeba koniecznie pamiętać o profilaktyce. Kluczowe jest robienie regularnych przerw podczas pracy, najlepiej co 1-1,5 godziny. W czasie przerwy zaleca się zmianę pozycji, wstanie, krótki spacer oraz wykonanie prostych ćwiczeń, które rozbudzą sztywne mięśnie. Kolejną kwestią jest utrzymywanie prawidłowej, wyprostowanej pozycji ciała. Duże znaczenie ma w tym przypadku odpowiednio dopasowane krzesło i wysokość biurka. Prawidłowa pozycja jest też bardzo ważna, gdy podnosimy ciężkie przedmioty.

Domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ciepło i zimno to skuteczne metody na uśmierzenie bólu. W pierwszym przypadku znakomicie sprawdzi się gorąca kąpiel. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie i koi ból. Efekt rozgrzewający zostanie spotęgowany jeśli dodamy do wody np. miętowy olejek eteryczny. Zamiast kąpieli można też sprawdzić gorące okłady. Drugą opcją jest zimny kompres, który również przyniesie nam ukojenie w bólu. Wystarczy wyjąć kilka kostek lodu i owinąć je bawełnianą szmatką, a następnie przyłożyć do bolącego miejsca. Okłady tego typu powinno się stosować przez kilka dni. Jeśli dolegliwości nie ustaną, to znak że potrzebny nam kręgarz. O jakich metodach warto jeszcze wspomnieć?

  • Zamiast ciepłej lub zimnej wody, do wykonania okładu można wykorzystać również ocet jabłkowy. Po namoczeniu szmatki przykładamy ją w okolice kręgosłupa, a następnie owijamy wokół ciała folię spożywczą, tak aby utrzymywała okład w stabilnej pozycji. Trzymamy go przez całą noc, podczas snu i zdejmujemy po przebudzeniu.
  • Kolejnym domowym sposobem są naturalne maści rozgrzewające, które można znaleźć w aptekach. Zawierają one takie składniki jak kapsaicyna, kamfora, olejek miętowy, lawendowy lub eukaliptusowy, miłorząb japoński, arnika lub kasztanowiec. Oprócz przyjemnego rozgrzewania zmniejszają też dolegliwości bólowe oraz wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Substancje czynne wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na lepsze ukrwienie, a tym samym zmniejszenie bólu i stanu zapalnego.

W momencie, gdy odczujemy, że nasz kręgosłup woła o pomoc, warto przeanalizować swój dotychczasowy tryb życia i pomyśleć o wprowadzeniu zmian. Kręgarz zaleci nam wdrożenie umiarkowanej aktywności fizycznej (już po ustąpieniu bólu), dbanie o prawidłową pozycję ciała, a w niektórych przypadkach również powrót do prawidłowej masy ciała.

Kreg5651

Kreg5651