Jak się przygotować do rehabilitacji?

5 stycznia 2023

Osoby, którym zależy na tym, aby rehabilitacja przebiegała szybciej i sprawniej, a tym samym dała lepsze efekty, powinny pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Pierwsza wizyta u takiego specjalisty może wywoływać niepewność oraz generować stres. Sporo osób obawia się bólu oraz dyskomfortu. W jaki sposób należy zatem przygotować się do pierwszego spotkania?

Najważniejsze informacje na temat rehabilitacji

Na początek warto pamiętać o tym, aby w placówce zjawić się nieco wcześniej, co pozwoli nam na spokojnie załatwić wszystkie sprawy związane z rejestracją oraz z przebraniem się. Jeżeli chodzi o sam strój, powinien być on dopasowany do rodzaju rehabilitacji. Jeśli będą to masaże, zalecana jest wygodna bielizna, w której będziemy czuć się komfortowo. Panie powinny zrezygnować z zakładania biustonosza sportowego, gdyż jest on mocno zabudowany i ściśle przylega do ciała. Z tego względu fizjoterapeuta nie może zbadać niektórych części ciała. Tradycyjny biustonosz łatwo się przesuwa i zazwyczaj nie ma konieczności jego zdejmowania. Wygodna bielizna jest zalecana również w przypadku terapii manualnej.

Jeśli rehabilitacja ma postać fizykoterapii, konieczne będzie odsłanianie poszczególnych partii ciała. Zaleca się zatem luźny strój. Dobre sprawdzą się cienkie spodnie dresowe lub spodenki. Na górę można z kolei założyć T-shirt i rozpinaną bluzę. Jeżeli zabiegi fizykoterapeutyczne bazują na wykorzystaniu właściwości pola magnetycznego konieczne jest wcześniejsze zdjęcie wszystkich metalowych elementów oraz biżuterii. Nie należy zabierać ze sobą telefonu komórkowego. Ponadto nie zaleca się wcześniejszego smarowania ciała natłuszczającymi kremami. Przy kinezyterapii również wskazany jest wygodny strój sportowy oraz sportowe buty na zmianę. Oprócz tego warto zabrać ze sobą butelkę wody, aby móc na bieżąco nawadniać organizm.

Jak przygotować się do zabiegów? Ciąg dalszy wskazówek

Osoby, których czeka pierwsza rehabilitacja powinny pamiętać o tym, aby ostatni posiłek zjeść najpóźniej godzinę przed zabiegiem. Ćwiczenia fizyczne z pełnym żołądkiem nie są najlepszym pomysłem i może towarzyszyć nam dyskomfort, a nawet nudności. Jeżeli na zabieg udajemy się od razu po pracy, można zabrać ze sobą ręcznik, żel pod prysznic i klapki w celu odświeżenia się przed ćwiczeniami. Osoby, które posiadają rozrusznik lub metalowe implanty muszą poinformować o tym fakcie rehabilitanta jeszcze przed rozpoczęciem zabiegów. W przypadku jonoforezy lub fonoforezy, pacjent musi zabrać ze sobą przepisany lek. Jeśli rehabilitacja ma polegać na elektroterapii, niezbędne będą cztery gazy jałowe 1 m2.

Skóra w okolicy zabiegowej musi być czysta. Oznacza to, że nie stosujemy wcześniej żadnych balsamów czy maści. Na pierwszą konsultację najlepiej zabrać ze sobą prześwietlenia oraz wyniki badań. W celu dopasowania rodzaju zabiegów i ich natężenia, fizjoterapeuta musi poznać historię choroby. Z tego względu na początku przeprowadzany jest wywiad. Specjalista zapyta nas o to jak przebiegało dotychczasowe leczenie i z jakimi problemami przychodzi pacjent. Zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej związanej ze schorzeniem jest zatem koniecznością. Po rozmowie zazwyczaj odbywa się badanie funkcjonalne. Pacjent może zostać poproszony o poruszanie kończynami w określony sposób i wykonanie konkretnych ćwiczeń. Dzięki temu fizjoterapeuta dowie się jaki jest stopień zaawansowania problemu, co pozwoli na opracowanie planu działania.

Kreg5651

Kreg5651