Rehabilitacja ortopedyczna – w czym może pomóc?

8 grudnia 2022

Osoby, które doznały poważnych urazów lub cierpią na różnego rodzaju dolegliwości wpływające na narząd ruchu (np. bóle kręgosłupa czy rwę kulszową) powinny skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Rehabilitacja ortopedyczna, bo tak określa się zabiegi wykonywane przez specjalistów, ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu. Do tej grupy zalicza się m.in. terapia manualna, zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia fizyczne. W czym dokładnie pomaga opisywany rodzaj rehabilitacji?

Kto powinien skorzystać z rehabilitacji ortopedycznej?

Osoby, które nie są w stanie w 100% wykorzystywać narząd ruchu muszą zmagać się ze znacznym ograniczeniem aktywności życiowych. Taka sytuacja dotyczy nie tylko pacjentów, którzy mają za sobą poważne urazy, cierpiących na różnego rodzaju choroby, ale także zmiany wrodzone lub nabyte dotyczące układu kostno-stawowego oraz mięśniowego. Rehabilitacja ortopedyczna jest zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają za sobą operację narządu ruchu, mają problemy natury hormonalnej wpływające na narząd ruchu lub zdiagnozowano u nich zmiany zwyrodnieniowe. Oprócz tego rehabilitacja dotyczy osób będących w trakcie lub po leczeniu zapaleń i następstw zapaleń narządu ruchu, wad wrodzonych i rozwojowych oraz chorób nowotworowych.

Zabiegi z zakresu fizjoterapii niejednokrotnie są podstawowym leczeniem w przypadku skręceń, przeciążeń w obrębie stawów, stłuczenia tkanek miękkich czy naderwania ścięgien. Warto zaznaczyć, że jeśli opisywany rodzaj rehabilitacji zostanie wdrożony na wczesnym etapie, okres leczenia będzie krótszy, a efekty znacznie lepsze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku złamań kości czy zwichnięcia stawów, które wiążą się z dłuższym unieruchomieniem. Dzięki temu będzie można zmniejszyć skutki uboczne będące następstwem urazów.

Jakie zalety ma rehabilitacja ortopedyczna?

Niezależnie od tego jak poważną operację mamy za sobą, wskazany jest możliwie najszybszy powrót do aktywności. Jeśli unieruchomienie będzie trwało zbyt długo, istnieje duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia oraz funkcjonalności narządu ruchu. Bezruch skutkuje napięciem oraz bólem, dlatego pacjenci muszą pomóc swojemu ciału w uruchomieniu procesów naprawczych. Jest to możliwe właśnie dzięki wczesnej rehabilitacji. Pracując z ciałem można rozluźnić napięte mięśnie, co w pozytywny sposób wpłynie na ruchomość wszystkich struktur. Zabiegi niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim przyczyniają się do poprawy wydolności i maksymalnego rozszerzenia funkcji narządu ruchu.

Zadaniem rehabilitanta jest takie dopasowanie ćwiczeń i zabiegów, aby możliwe było poprawienie zakresu ruchomości w obrębie stawów, poprawienie koordynacji ruchowej, a także funkcji chwytnej. Kolejną ważną korzyścią jaką niesie ze sobą rehabilitacja ortopedyczna jest zwiększenie siły mięśniowej. Ponadto pacjenci mogą liczyć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, uzyskanie większej stabilności w stawach oraz poprawienie wydolności krążeniowej i oddechowej.

Jak przebiega proces rehabilitacji?

Wszystkie etapy leczenia są ustalane we współpracy rehabilitanta z ortopedą. Indywidualny plan usprawniania narządu ruchu ma na celu przywrócenie utraconych funkcji oraz możliwie najszybsze uruchomienie. Oprócz tego jest ukierunkowany na zabezpieczenie przed powikłaniami samej choroby lub operacji, które mogą pojawić się wcześniej i później. W początkowej fazie rehabilitacja bardzo często obejmuje naukę zmian pozycji w łóżku, a następnie naukę siadania, pionizacji i chodzenia. Ścisła współpraca pacjenta i rehabilitanta zapewni najlepsze efekty.

Kreg5651

Kreg5651