Przepuklina kręgosłupa – czym się objawia i jak się ją leczy?

9 listopada 2022

Przepuklina kręgosłupa jest bardzo poważnym schorzeniem, które wiąże się z niezwykle silnym bólem o przewlekłym charakterze. W konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia ruchomości. U niektórych pacjentów pojawiają się też problemy natury neurologicznej. Choć początkowe objawy mogą nie być zbyt poważne, z biegiem czasu dochodzi do ich nasilenia. Co istotne nie ograniczają się one wyłącznie do bólu pleców. Jedną z metod radzenia sobie z problemem jest masaż kręgosłupa. Co warto wiedzieć na temat przepukliny?

Skąd bierze się przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa jest coraz częściej występującą przypadłością. Aby poznać jej przyczynę warto wiedzieć jak zbudowany jest kręgosłup – z 24 kręgów. Przez nie przebiega kanał kręgowy oraz struktury nerwowe. Kręgi oddzielają od siebie krążki międzykręgowe, czyli pewnego rodzaju dyski. Owe krążki składają się z jądra miażdżystego, które jest otoczone pierścieniem włóknistym. To właśnie jądro odpowiada za elastyczność kręgosłupa oraz radzenie sobie z obciążeniami. Zadaniem pierścienia jest z kolei ograniczenie przemieszczania się jądra. U osób cierpiących na przepuklinę kręgosłupa doszło do pęknięcia pierścienia, a w bardziej zaawansowanych przypadkach do jego całkowitego przerwania. To poskutkowało wypłynięciem jądra. Powoduje ono ucisk na nerwy i tym samym silny ból.

Przepuklina pojawia się najczęściej w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym, jednak w praktyce może wystąpić we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Wspomniane miejsca są poddawane najsilniejszym obciążeniom. Przyczyną problemu są zazwyczaj przeciążenia. Szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz otyłe. U niektórych pacjentów przyczyna tkwi w skłonnościach genetycznych lub przebytych urazach. W grupie ryzyka są także osoby narażone na działanie wibracji, np. kierowcy czy pracownicy obsługujący ciężkie maszyny.

Najczęstsze objawy przepukliny

Charakter objawów oraz ich nasilenie mają związek z odcinkiem kręgosłupa, w którym doszło do przerwania pierścienia, a także z rozległością problemu. Pierwsze symptomy pojawiają się znienacka i bez konkretnego powodu. Czasami ból jest dość słaby, a nawet nieodczuwalny. Jeśli jednak jądro powoduje ucisk na nerw pacjenci skarżą się na silne dolegliwości bólowe, a nawet na drętwienie. Zauważalne jest też osłabienie miejsca gdzie wystąpiła przepuklina. Objawy nasilają się podczas stania, chodzenia i siedzenia, a także przy kichaniu, śmianiu oraz w momencie przyjęcia niewłaściwej pozycji. W takich przypadkach pomaga masaż kręgosłupa oraz rehabilitacja.

Jak wygląda leczenie przepukliny kręgosłupa?

Pierwszym krokiem jest zazwyczaj leczenie zachowawcze. Dotyczy to osób, u których przepuklina nie powoduje dolegliwości neurologicznych. Konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej oraz odciążenie kręgosłupa. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania fizykalnego. Z pomocą może przyjść fizjoterapeuta, który zaleci odpowiednią rehabilitację oraz pokaże w jaki sposób można bezpiecznie wykonywać określone czynności, np. podnosić przedmioty z ziemi. Ćwiczenia są ukierunkowane przede wszystkim na wzmocnienie mięśni grzbietu, przykręgosłupowych oraz brzucha. W niektórych przypadkach stosuje się też masaż kręgosłupa. Wiele osób decyduje się na leczenie farmakologiczne przyjmując środki zmniejszające napięcie mięśniowe, a także przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto chory powinien pamiętać o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i ergonomii pracy.

Kreg5651

Kreg5651